Гамяльчук з першай спробы выйграў прэстыжны конкурс Google

18-гадовы гамяльчук Генадзь Караткевіч з першай спробы выйграў прэстыжны штогадовы конкурс праграмістаў Google Code Jam. Пра гэта паведамляе Mashable.

googlecode jam

Генадзю Караткевічу дастаўся прыз памерам 15 тыс. Даляраў. У спаборніцтве ён апярэдзіў 25 іншых праграмістаў з усяго свету. Mashable адзначае, што задачай канкурсантаў было напісанне камп’ютэрных праграм для вырашэння « складаных сусветных праблем”, і ніхто з іх не дамогся стопрацэнтнага выніку.

Генадзь ўжо прымаў удзел у Google Code Jam ў мінулым годзе і здолеў адабрацца ў фінал, аднак далейшаму ўдзелу ў конкурсе перашкодзіла ўзроставае абмежаванне. У гэтым годзе хлопцу споўнілася 18, і узрост больш ня быў перашкодай для ўдзелу ў фінальным этапе.

googlecode jam 1

У агульнай складанасці гамяльчанін абышоў амаль 20 тысяч праграмістаў з усяго свету, якія прымалі ўдзел у конкурсе. У фінальны раўнд прайшлі 25 лепшых і леташні пераможца. Другое месца заняў Яўген Капун з Расіі, трэцяе – кітаец Юджоу Гу.

У мінулым годзе Генадзь Караткевіч перамог у конкурсе «Яндэкс. Алгарытм 2013 », які праходзіў у Санкт-Пецярбургу. Менавіта ў гэтым горадзе зараз і вучыцца Генадзь. Акрамя таго, у 2012 годзе наш зямляк заняў 3-е месца на міжнародным чэмпіянаце праграмістаў